Tudtátok, hogy az újszülött babák egy ideig immunisak azokra a fertőző betegségekre, amelyeken Ti átestetek? Ajándék mamitól. Először úgy gondolták, hogy ez a védettség kb. három hónapos korig tart, de a kizárólag szoptatott gyerekeknél a tudomány mai állása szerint ennél jóval tovább.
Nagyon fontos szerepe van ebben az immunvédettségben a sárgás előtejnek, más néven kolosztrumnak. Ha nem szoptat valaki, akkor is fontos, hogy ezt az anyagot megkapja az első pár héten a pici.
Mit tartok kőbe vésett szabálynak egy beteg gyereknél? Azt, hogy hagyjunk időt a gyógyulásra. Ne fedjük el a tüneteket erős gyógyszerekkel, mert az idő előtt közösségbe visszaengedett, legyengült kicsi ismét beteg lesz. Ha dolgozol a gyerek mellett, próbálj meg segítséget kérni. Ha a gyerek beteg, de nem nagyon, és nincs ötleted, hogy milyen bogyót adj, inkább várj. Lehet, hogy másnapra egy jó alvás meggyógyítja. A gyakran betegeskedő kicsit vidd el jó homeopatához, mert alkati kezelésre lehet szüksége.
Van egy pár általános tanács, amit szerintem érdemes betartani:
A lázas gyereket itasd minél gyakrabban! Nagyon jó a friss citromból vagy narancsból készült mézes limonádé (egy éves kor alatt ne adj mézet a picinek!)
Az enyhe lázat ne csillapítsd rögtön! Ez öli meg a kórokozókat. A lázról majd külön írok később....
Ha a kicsi szopik, szoptasd olyan gyakran, ahogy kívánja.
A nagyobbaknak adj könnyen emészthető ételeket, zöldség vagy gyümölcspürét, levest, a szervezetet ne az emésztés terhelje, hanem a gyógyulással foglalkozzon!
A forró, lázas babát ne takargasd! A testének le kell adnia a hőt. Persze, ha vacog, takargasd be!
A gyerekek megnyugszanak, ha melléjük fekszel. Főleg a Pulsatilla állapotú babák nagyon igényelhetik a mama közelségét! ( a csecsemőket a szívdobogásod hangja is megnyugtatja)
Énekelj és mesélj! (Irtó fárasztó, de hallottál már hasonló terápiákról?)
Ha dolgod van a konyhában, a kicsi babát vidd magaddal egy hordozóban. A nagyobbat költöztesd egy közeli díványra.
Ha nagyon köhög a gyerek, ülj vele egy fotelba (amíg a bogyó elkezd hatni) takarózzatok be, és altasd el így.
Ha nagyon eleged van, menj el egy fél órára, és bízd rá valakire a gyereket. A babának jó energiákra van szüksége tőled.
Amit Ne tegyél!
Ne fáraszd látogatókkal.
Ne erőltesd, hogy egyen! Te éhes vagy betegen?
Ne vidd el a lázas kicsit otthonról.