Gyakorlott homeopatákon is kifoghat néha egy-egy köhögés kezelése egyéni, tünetre rendelt szerrel.
Ez nem a legegyszerűbb terület, de mivel egy nagyon zavaró állapot, a siker különösen értékes!
Mivel sokszor nehéz egyéni szert választani, hasznos lehet egy hatásos komplex gyógyszer, mint pl. valamelyik homeopátiás szirup a házipatikában. A komplex szerekben, amelyeket egyes betegségekre állítanak össze, azok az alapanyagok vannak, melyek gyakran használnak a tapasztalatok szerint az adott bajra. Persze nemcsak arról van szó, hogy mint a sörétes puskával, több lövedékkel lövünk a betegségre, az ilyen gyógyszerekben lévő hatóanyagokat úgy állítják össze, hogy hatásukban kiegészítsék egymást, és minél szélesebb tünetcsoportot fedjenek le.
A produktív és száraz köhögésre rendelt szirupban benne van a hurutos köhögések gyakori szerei közül például az Ipecacuanha, a Pulsatilla, az Antimonium tartaricum, a száraz köhögésre használtak közül a Spongia, vagy a Rumex. A Rumex nem egy gyakori szer, (akkor adjuk, ha nagyon érzékeny a hideg levegőre, és szinte viszket a torka az ingertől) nem biztos, hogy megtaláljuk az otthoni készletben.
A másik ilyen szirup száraz köhögésre jó, pl. arra az idegesítő, csillapíthatatlan fajtára, ami legtöbbször éjjel jön elő.Ilyenkor nagyon nehéz (főleg álmosan) tüneteket kersgélni.
Ezért is jó egy komplex a háznál. De lássuk, miből élünk, ha este köhögni kezd a kicsi (vagy mi) és válogatunk a bogyós dobozunkban. Most a száraz köhögést nézzük:
(a javasolt potencia általában a 9, vagy 15 CH)
Feltűnő tünetek:
A köhögőroham közben elcseppen a pisije is?
Vegyük elő a Causticumot, főleg ha jó mélyről, öblösen köhög, és egy korty vizet kíván.
Csengő köhögés, olyan, mint a harang?
Erre jó a rézből készült Cuprum.
Fulladozva, öklendezve köhög szárazon, ha leteszi a fejét?
A megoldás a Drosera. Tapasztalatom az, hogy ennél a 30 CH lesz a legjobb.
Szárazon köhög, a torka belseje sárga a csorgó váladéktól, dugul az orra:
Kálium bichromicum.
Saját tapasztalat:
Ha jó a választás, gyorsan javul a helyzet. De a homeopátiában rengeteg köhögésre ható szer van, és nehéz megkülönböztetni a köhögések tüneteit egymástól. Ha nem boldogulunk a gyakori szerekkel, párosítsunk két-három hasonló indikációjú szert (pl. Drosera/Spongia/Cuprum) vagy adjunk komplexet. Ez önmagában csökkenti a gyulladást. Ha nagyon köhög a gyerek, estére csillapítsuk az ingert valamilyen hagyományos módszerrel, és mutassuk meg homeopata orvosnak!