Az őszi makacs köhögést okozhatja a torok, a gége vagy a légcső vírusos vagy bakteriális eredetű gyulladása is. A gége és a légcső gyulladása ritkán önálló betegség, általában más felső légúti bajjal együtt tapasztalhatjuk.A gégegyulladásnál a köhögés mellett a fájdalom lejjebb érezhető, mint a toroknál. Fő tünete a rekedtség, ami teljes hangvesztésig fokozódhat, náthával. A gyógyuláshoz nagyon lényeges a sok folyadék, és a párás levegő.
Amikor homeopátiás szert keresünk a köhögésre, a fájdalom helye, a hang színe, a köhögés hangja, minősége fontos információ lehet. Hogyan tudjuk megkülönböztetni ezeket egymástól?
A száraz köhögés gyakran indul viszkető, kaparó érzéssel. Nézzük, a légutak melyik részén érezzük!
A gége fölött kapar, a torok fáj? Belladonna, oldja a fájdalmat és az érzékenységet.
Ha a gége magasságában olyan érzést érzünk, mintha tollal csiklandoznának, a javasolt szer a Drosera. Ha kapar a gége, a Coccus cacti lehet a megoldás.
Ha a légcső magasságában érezzük a csiklandozó érzést, a szer általában a Phosphorus. Szinte azonnal rekedt lesz a hang, a beszéd és a légzés bármilyen változása kiváltja a köhögést. A száraz köhögést sok gennyes váladék követi.
Még lejjebb, a nyakgödör tájékán érződik a Rumex csiklandozása. Ez a köhögés fájdalmas, rosszabb hideg levegőn, jobb, ha a takaró alá bújik. A sűrű, gégét ingerlő váladékot nem lehet felköhögni.
Ha a gyomor tájékának viszketése előzi meg a köhögést, a szer a Bryonia lesz. Itt akkor kezdünk köhögni, ha belépünk a meleg szobába. Általában fejfájással is jár. A köhögés olyan fájdalmas, hogy a tüdő tájékát kézzel kell nyomni közben. A köpet bűzös, néha véres is lehet.