Aroma pára

Aroma Pára: Macerálni érdemes!

 Aroma Pára: Macerálni érdemes!Mi az a macerátum? Az aromaterápiában, fitoterápiában gyakran használt gyógynövény-kivonatos olaj, melyet friss, vagy szárított gyógynövények hideg áztatásával készíthetünk.
Az eljárás nem bonyolult.

Könnyen és pénztárcakímélő módon elkészülhet a család egy évre elegendő szükséglete.

 

A legismertebb gyógynövény olajok a körömvirág és az orbáncfű.

A körömvirág olajat (Calendula olaj) nehezen gyógyuló sebek, napégette bőr, ekcéma, megpattant hajszálerek, reuma, felfekvés és lábszárfekély, száraz, kirepedezett bőr kezelésére használjuk.

Az orbáncfű (Hypericum Perforatum) olaja fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, sebgyógyító, ránctalanító, sejtregeneráló, immunerősítő és hangulatjavító hatású. DE fényérzékenyítő!

Olaját és teáját is inkább az őszi, téli hónapokban használjuk rendszeresen.

 Hogyan készítsük el saját olajunkat?

Ha friss növénnyel dolgozunk, akkor a megtisztított virágfejeket 24-48 órára tálcán kiterítve szárítsuk kicsit. Ha a virágnak nagy a víztartalma, az olaj könnyen megromlik.

Az enyhén szárított virágokkal háromnegyedig megtöltünk egy sterilizált befőttesüveget, majd teljesen felöntjük bio, hidegen sajtolt napraforgó, vagy oliva, vagy édesmandula olajjal, úgy, hogy növényi rész ne lógjon ki és az esetleges buborékokat is finoman kikocogtatjuk belőle. Lezárva, 3-4 hétig hagyjuk meleg, napos helyen, majd kávéfilteren, vagy muszlin szűrőn át leszűrjük. Sötét gyógyszertári üvegekben, fénytől védett hűvös helyen 1 évig eltartható. Készíthetjük természetesen szárított gyógynövényekből is, ebben az esetben az üveget elég csak félig tölteni, de a macerálási idő 4-6 hét.

Készíthető macerátum a májusban viruló kerti százszorszépből, ez kiváló mellfeszesítő, ápoló hatással bír. Az olasz szalmagyopár (Helichrysum Italicum) macerátum fantasztikus a zúzódások, reuma, ficamok kezelésénél. A kamilla macerátumot érzékeny, irritált bőr ápolásánál vethetjük be. A hársvirág macertum ránctalanító, viszketést csillapító, segíti az éjszakai alvást, enyhíti a reumás fájdalmakat, nyugtató hatású, stressz űző. Szívbetegeknek ellenjavallt a használata.

Az én egyik nagy kedvencem a vanília macerátum. Nem annyira terápiás hatásáért, hanem inkább illatáért rajongok. Egy felhasított vanília rudat 200ml bio édesmandula, vagy sárgabarackmag, vagy macadámia olajban áztatok kb. 6 hétig. Szűrés után a legfinomabb masszázsolaj boldog tulajdonosaként örülhetek. Érdemes kipróbálni önmagában is, de elárulok egy  vágyfokozó testolaj receptet is.

  • Ylang-Ylang illóolaj 15 csepp
  • Jázmin illóolaj 5 csepp
  • Bergamott illóolaj 20 csepp
  • Citrom illóolaj 20 csepp
  • Ceyloni fahéj illóolaj 3 csepp
  • Bio szezámolaj (nem a piritott, kínai éttermes) 20 ml
  • A fenti vanilia macerátummal felöntjük az üveget 100 ml-ig.

Ezt a testolajat fürdés után, a még nedves bőrre masszírozzuk be. Hatásos! Már többször bizonyított. Nem egy barátnőm volt már hálás érte. Arra viszont vigyázzunk, hogy használata után 8 órán át kerülni kell a napozást.

Végül itt egy Családi Bibi krém recept. Ez a balzsam a mindennapi apróságok általános  gyógyítója. A család minden tagja használhatja száraz bőr ápolására, csípésekre, viszketés, napégés, enyhítésére, horzsolások, zúzódások kezelésére.

Steril 100ml-s gyógyszertári tégely, vagy üveg szükséges a tároláshoz. Az elkészítéséhez pedig egy szintén sterilizált edény, amit egy vízforralóra tudunk helyezni.

  • 50 ml shea vaj (karité vaj, vajfa olaj)
  • 30 ml körömvirág macerátum
  • 20 ml felolvasztott finomítatlan méhviasz (méhészektől szerezhető be)
  • 40 csepp orvosi levendula illóolaj

A méhviaszt, shea vajat vízgőz fölött felolvasztjuk. Hozzáadjuk a körömvirág olajat és jól elkeverjük. A gőzről levéve  kicsit hagyjuk hűlni, majd belekeverjük a levendula olajat. Még melegen töltsük tégelybe és ott hagyjuk megdermedni.

 

 

Megosztom

A homeomami közösség

Aroma pára

Egyik napról a másikra lettem Aroma Pára (egy barátnőm nevezett el így). Úgy kezdődött, hogy volt nekem egy jó kis karrierem egy pénzintézetnél, amit nem szerettem. Valószínűleg azért nem, mert én mindig kozmetikus szerettem volna lenni. Gyermekeim születésekor Budapestről egy városkörnyéki faluba költöztünk és itt elindult az én természetesebb élet felé fordulásom. A bankba már nem mentem vissza, hanem elvégeztem a kozmetikusiskolát. Később felfedeztem az aromaterápia világát, és mint diplomás aromaterapeutát, elkezdett érdekelni a testi-lelki állapotok kezelése, holisztikusan. Különösen izgalmas számomra az, hogyan lehet a különböző testi-lelki gyógymódokat egységbe foglalni, például összeegyeztetni a homeopátiás és aromaterápiás kezelést.