Abban gondolom egyetértünk, hogy a felső légúti betegségeket kellemesebb megelőzni, mint a már kialakult kórságot kezelni.
Az aromaterápia persze mindkét esetben kínál hatékony megoldást.
A működési elvük az, hogy molekuláik a légzőrendszeren és/vagy a bőrön keresztül perceken belül elérik a véráramot és így gyakorlatilag képesek eljutni szervezetünk összes sejtjéhez. Az illóolajok összetevői között megtaláljuk a gyógyszeripar által gyakran használt fenolokat, ketonokat, alkoholokat és észtereket, mégpedig olyan egyéni kombinációban, amely szinergia, hatásában messze felülmúlja az izolált hatóanyagokét. Képesek fokozni a fehérvérsejtek fagocitózisát és a gyulladásos markereket csökkenteni, ami magyarul annyit jelent számunkra, hogy fokozzák a védekező erőnket és csökkentik a szövődményként kialakuló gyulladásokat.
Az aromaterápiás keverékek mindig egyénre szabottan készülnek, ezért egyszerre kezelnek fizikai problémákat és lelki állapotot is. Egy jó aromaterapeuta kapásból fel tud sorolni 15-20 baktérium és vírusölő, immunerősítő illóolajat. Ezek közül vannak olyanok, amelyek szinte mindig belekerülnek a keverékbe és vannak azok, amelyeket egyénileg mérlegelünk, az adott pácienssel való beszélgetés után. Egy a téli hónapokban folyamatosan használt keveréknél nagyon fontos a kellemes illat. Egy fiatal lány és az édesapja biztosan eltérő illatokat fog kellemesnek találni és ez így is van jól. A lényeg, hogy sikerüljön olyan keveréket összeállítani, amit örömmel használnak majd.
Íme néhány recept a védőburok testolajra? (értsd: vírus és baktériumölő, immunerősítő bedörzsölő)
A védőburok testolajból reggelente masszírozzunk be 8-10 cseppet a mellkas és a hátgerinc területére! Gyerekeknél az adag 4-5 csepp és nekik a talpacskáikat is érdemes vele átmasszírozni. Ha következetesek vagyunk, tényleg elkerülhetők a taknyos fertőzések, ill. ha mégis beüt egy, nem alakulnak ki szövődmények.
A receptek 100ml növényi/bázisolajhoz készültek. Érdemes itt is keveréket készíteni hidegen sajtolt, bio növényi olajokból. Pl. napraforgó 30ml, körömvirág v. orbáncfű macerátum 30ml, mogyoró 35ml. Kisgyerekeknél a makadámdió olaja a legmegfelelőbb. Ehhez az alaphoz 3ml illóolajat számolunk, az alábbiak szerint:
1. Felnőtt keverék
- Ravintsara/ Cinnamomum Camphora ct cineol 25 csepp
- Fekete Fenyő/ Picea Mariana 10 csepp
- Citrom/Citrus Limonum 10 csepp
- Bergamott/ Citrus Bergamia 10csepp
- Tömjén/Boswelia Carterii 8 csepp
- Babér/ Laurus Nobilis 12 csepp
2. Kiskamasz lányom, Cicus ezt a keveréket szereti:
- Ravintsara/ Cinnamomum Camphora ct cineol 30 csepp
- Mirtusz/ Mirtus Communis ct cineol 20 csepp
- Pálmarózsa/ Cymbopogon Martinii 7 csepp
- Rózsafa/ Aniba Roseodora 7 csepp
- Bergamott/Citrus Bergamia 8 csepp
- Citrom/ Citrus Limonum 8 csepp
3. Fiam, Kismackó pedig ezeket választotta magának:
- Citromos Eukaliptus/ Eucalyptus Citriodora 20 csepp
- Cinnamosma Fragrans 20 csepp
- Teafa/ Melaleuca Alternifolia 10 csepp
- Kanadai Csapfenyő/Tsuga Canadensis 5 csepp
- Koriander/ Corinder 5 csepp
- Narancs/ Citrus Sinensis 10 csepp
Akinek nincs kedve mindezt kikísérletezni és összekevergetni, annak a legegyszerűbb és 100%-ban működő keveréke:
- Ravintsara/ Cinnamomum Caphora ct cineol 3ml
- Teafa/ Melaleuca Alternifolia 3ml
- Eucalyptus Radiata 3ml
Ezt összekeverni 10ml bio növényi olajjal és naponta úgy használni, mint a Védőburok keveréket. Ezt kisgyerekekre is bátran szabad használni, egyetlen ellenjavallata van, a görcsös köhögés. Ezt felerősítheti, mert erős hurutoldó is.